Nawigacja

2016/2017 2015/2016 2014/2015 2013/2014 2012/2013 2011/2012 2010/2011 2009/2010 2008/2009

WYDARZENIA

2016/2017

 • 25.05.2017 Święto Patrona Szkoły w Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich w Borui Kościelnej – pierwszy i ostatni

  Dzień 25 maj 2017r. na zawsze pozostanie w pamięci społeczności szkolnej Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich w Borui Kościelnej. Oto po raz pierwszy, i niestety ostatni, nauczyciele i uczniowie zorganizowali obchody związane z pierwszą rocznicą nadania imienia tutejszej szkole i Dniem Patrona.

  Uczniowie już od godz. 10.30 rozpoczęli świętowanie. Właśnie o tej godzinie poszczególne klasy zaczęły zmagania z historią, sprawdzając swoją wiedzę w różnych konkurencjach, m.in. należało rozpoznać sylwetki bohaterów Powstania Wielkopolskiego; dopisać wydarzenia chronologicznie związane z powstaniem czy rozpoznać melodię pieśni legionowej.

  O godz. 12.00 rozpoczął się uroczysty apel. Pani dyrektor, mgr Sylwia Czarnecka, w ujmujący sposób przywitała wszystkich zebranych, podkreślając ważność danego spotkania. Do wspólnego świętowania zostali zaproszenie wyjątkowi goście. Swoją obecnością zaszczycili nas: dr Włodzimierz Hibner Burmistrz Nowego Tomyśla, p. Anna Palacz – doradca burmistrza Nowego Tomyśla, Ks. Proboszcz Michał Miara, p. Marek Wichtowski- Prezes Zarządu PWiK w Nowym Tomyślu, p. Artur Łoziński – dyrektor OSiR w Nowym Tomyślu, p. prof. dr hab. UAM Krzysztof Rzepa, p. Bogna Niemiec – wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Borui Kościelnej.

  W inscenizacji upamiętniającej niezwykłe wydarzenia z lat 1918-1919 mogliśmy podziwiać Jonasza Markiewicza, Krystiana Stasika, Patryka Szubę, Jana Hryniaka i Adama Kamińskiego. Całość przeplatana była pieśniami patriotycznymi w wykonaniu chóru szkolnego pod przewodnictwem nauczyciela muzyki i zajęć artystycznych - pana Artura Markiewicza.

  Uczniowie mieli również sposobność wysłuchać wykładu prof. dr hab.UAM Krzysztofa Rzepy na temat trudności i zwycięskich walk rozgrywających się właśnie tutaj, w okolicach Nowego Tomyśla. Całą uroczystość zwieńczył film pt. Powstanie Wielkopolskie. Historia warta pamięci.

  Mimo że nie będziemy mieli możliwości ponownie obchodzić Święto Patrona Szkoły, to mamy nadzieję, że nauczyciele i uczniowie nadal będą kultywować tradycje powstańcze i utrwalać ideały, które przyświecały powstańcom wielkopolskim.

  Uroczystość szkolna stała się także dniem ogłoszenia wyników w ,,Konkursie na hasło do źródełka wody’’; Dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Nowym Tomyślu pan Artur Łoziński wraz z dr Włodzimierzem Hibnerem Burmistrzem Nowego Tomyśla i p. Markiem Wichtowskim prezesem PWiK w Nowym Tomyślu nagrodził uczniów, którzy wzięli udział we wspomnianym konkursie; Dobrosławę Haraszczak i Amelię Wiśniewską - za zajęcie I miejsca; Marcelinę Śliczner i Julię Mingę - za II miejsce; Adriana Droglę i Agnieszkę Łukaszych – III miejsce i Krzysztofa Ratajczaka i Jakuba Heinrich, którzy otrzymali wyróżnienia. Wszyscy uczniowie uczęszczają do klasy IIa.

  Poniżej zwycięskie hasła:

  1 miejsce: Dobrosława Haraszczak i Amelia Wiśniewska

  „Pij dużo wody, a będziesz zawsze piękny i młody. Pij ją litrami, a będziesz żyć latami.     Woda - bezcukrowa ciecz, którą zawsze trzeba mieć!”   

  2 miejsce: Marcelina Śliczner i Julia Minge

  „Jest już w szkole nowa moda, ze źródła będzie pita woda!”  

  3 miejsce: Agnieszka Łukaszyk i Adrian Drogla

   „Świeżej wody picie przedłuża życie!”

  wyróżnienie: Krzysztof Ratajczak i Jakub Heinrich

  „Pamiętaj sportowcu młody woda lepsza jest niż lody”

  „Młody uczniu nie smuć się, napij się wody - rozwesel się”

   

 • 15.01.2017r. - WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

  W niedzielę 15.01.2017r. już po raz 25-y zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W wydarzeniu tym, tradycyjnie już wzięło udział nasze Gimnazjum. Od rana do wieczora wolontariusze dzielnie zbierali datki do puszek. Wytrwałość wolontariuszy, otwarte serca i portfele ludzi pomogły ustanowić kolejny rekord nowotomyskiego sztabu, funkcjonującego w NOK-u: ponad 18 000 złotych z licytacji, a w sumie 61 000 złotych. W mieście działo się wiele, a finałem był ryk gratów i światełko do nieba. Impreza udała się w stu procentach! Podziękowania za wsparcie tej szczytnej akcji należą się: Weronice Ceglarek, Kindze Cichej, Jakubowi Heinrich, Marcie Jórek, Magdalenie Koch, Annie Srokowskiej, Łukaszowi Sytniejewskiemu, Marcelinie Śliczner i jak zawsze niezawodnemu p. Romualdowi Jezierskiemu!

 

 • 15.01.2017r. - MARSZOBIEG POWSTAŃCZY

  15.01.2017r. o godz. 11.00 spod OSiR-u w Nowym Tomyślu wyruszył marszobieg powstańczy trasą liczącą 1918m, według myśli przewodniej: „Jak Powstańcy w styczniowym marszu o niepodległość, tak my razem w marszobiegu dla uczczenia Ich pamięci…”. Marszobieg odbył się z okazji 98. Rocznicy Powstania Wielkopolskiego. Było to powstanie polskich mieszkańców Prowincji Poznańskiej przeciwko Rzeszy Niemieckiej, toczące się na przełomie lat 1918–1919. Polacy domagali się powrotu ziem zaboru pruskiego do Rzeczypospolitej. Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918r. w Poznaniu, zakończyło się 16 lutego 1919 roku rozejmem w Trewirze, który rozszerzał na front powstańczy zasady rozejmu w Compiègne z 11 listopada 1918 kończącego I wojnę światową. Było to jedno z czterech, (obok powstania wielkopolskiego z 1806 roku, powstania sejneńskiego z 1919 roku  i II powstania śląskiego z 1920 roku), zwycięskich powstań w dziejach Polski. Zaznaczyć trzeba, że było to pierwsze z polskich powstań z tamtego okresu, które umożliwiło realizację wszystkich założonych celów!

  Po przybyciu na metę przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich w Nowym Tomyślu, w imieniu wszystkich uczestników, została złożona wiązanka kwiatów. Po zakończeniu uroczystości wszyscy zostali zaproszeni na przepyszną, gorącą grochówkę.

 • 22.12.2016r. - Wigilie klasowe
 • 18.12.2016r. - Niezapomniany Koncert Bożonarodzeniowy

Boże Narodzenie to czas przepełniony miłością, życzliwością i szacunkiem do drugiego człowieka. To także powód do wspólnych spotkań i kolędowania, czego świadectwem stało się spotkanie zorganizowane dnia 18 grudnia 2016r. w Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich w Borui Kościelnej. Przygotowany Koncert, jak co roku, zgromadził mieszkańców okolicznych wsi i miast.

Swoją obecnością uroczystość uświetnili też zaproszeni goście: p.Ryszard Napierała – Radny Województwa Wielkopolskiego, p.Włodzimierz Hibner – Burmistrz Nowego Tomyśla, p.Paweł Mordal zastępca Burmistrza Nowego Tomyśla, p.Wojciech Śliczner – wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Nowym Tomyślu, Ksiądz Proboszcz Michał Miara, p. Lucyna Kończal-Gnap – dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Nowym Tomyślu, p.Mirosława Chmielewska – dyrektor Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Borui Kościelnej, sołtysi wsi, społeczność lokalna i wiele zaprzyjaźnionych z gimnazjum osób.

Koncert rozpoczął chór szkolny, który na powitanie zaśpiewał ,,I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem''. Całość składała się z kilku części; w pierwszej przedstawiono muzyczną, niemą scenkę pt. ,,Bóg walczy o każdego człowieka'', która wprowadzała gości w historię życia Maryi. Koleje życia Matki Boskiej dopełniały kolędy, oczywiście w wykonaniu chóru. Następnie młodzież przeniosła nas w czasy nam współczesne przedstawieniem ,,Prezent dla najbliższych'', gdzie na pierwszy plan zostały wysunięte problemy dzisiejszej rodziny: brak czasu i pogoń za pieniądzem. Wśród treści poważnych znalazły się również teksty o wydźwięku humorystycznym. Oto, ku zdziwieniu wszystkich zebranych, na scenie pojawił się Święty Mikołaj, który przybył do pewnego domu nieco spóźniony, bo po trzydziestu latach. Ten radosny akcent wprowadził zebranych w przezabawną atmosferę oczekiwania na świętego.

Na zakończenie wszyscy goście zostali obdarowani tradycyjnym opłatkiem.

W tym dniu przygotowano także kiermasz świąteczny, na którym można było nabyć drobne upominki dla najbliższych i różne świąteczne gadżety, wykonane przez Gimnazjalistów.

Wieczorne spotkanie po raz kolejny pokazało, że mimo licznych obowiązków, święta Bożego Narodzenia powodują, że stanowimy jedną rodzinę, w której każdy człowiek czuje bliskość z innymi. Okazało się, że Koncerty Bożonarodzeniowe, które stały się tradycją tutejszego Gimnazjum, są wyczekiwane niczym pierwsza gwiazdka na niebie.

 • 13.12.2016r. - Paczka do Kenii
 • 13.12.2016r. - Zajęcia grup projektowych zdjęcia
 • 07.12.2016r. - W przedszkolu w Borui Kościelnej zdjęcia
 • 26.11.2016r. - Wyjazd na basen
 • 25.11.2016r. - Pasowanie na Gimnazjalistów w Borui Kościelnej zdjęcia

  Dnia 25 listopada 2016r. do Grona Gimnazjalistów zostali przyjęci tegoroczni pierwszoklasiści. Po części oficjalnej uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności artystyczne w przygotowanym przez siebie przedstawieniu. W tym roku szkolnym do zaprezentowania wybrano utwór greckiego tragediopisarza - Sofoklesa ,,Antygonę''.

  Nad przygotowaniem przedstawienia czuwali:wychowawczyni klasy Ia i nauczycielka języka polskiego p. Mirosława Szymczak-Ratajczak i nauczyciel muzyki, plastyki i zajęć artystycznych p. Artur Markiewicz, który przygotował także podkład muzyczny i część wokalną.

  Na scenie w poszczególnych rolach wystąpili: Roksana Matuszewska - jako Antygona, Eliza Rybarczyk - Ismena, Adam Czekała - Kreon, Adrian Rychlewicz - Hajmon, Miłosz Szedler - Terezjasz, Paulina Kańska - Eurydyka, Dominik Kaczmarek i Oskar Grygiel - Posłańcy, Mateusz Bejma i Łukasz Sytniejewski - Strażnicy; Marta Pieniężna, Michał Rąbalski, Wiktoria Rosada, Wiktoria Werner, Natalia Rąbalska, Aleksandra Jankowiak - Chór Starców, Kacper Bimkiewicz - Polinejkes i Kornel Piechota – Eteokles.

  Pierwszoklasiści pięknie przedstawili dramat ukształtowany w starożytnej Grecji. Ukazali tragizm głównych bohaterów postawionych w sytuacji, kiedy żaden wybór nie jest dobry. Braterska miłość i posłuszeństwo władcy; prawa ziemskie i boskie - oto wartości i racje, które doprowadziły do śmierci postaci.

  Umiejętności aktorskie uczniów zostały nagrodzone gromkimi brawami. Rozmach inscenizacyjny, piękna scenografia oraz muzyka sprawiły, że przejmujące dialogi, barwne i tragiczne sceny na długo pozostaną w pamięci przybyłych gości.

  Do gimnazjum na uroczystość przybyli: Pan Paweł Mordal - Zastępca Burmistrza Nowego Tomyśla; Ksiądz proboszcz tutejszej parafii - Michał Miara; Pani Anna Szymkowiak – Sołtys Borui Kościelnej, Pani Mirosława Chmielewska - Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Borui Kościelnej, Pani Mirosława Miarka – Kierownik Biblioteki w Borui Kościelnej, Rodzice pierwszoklasistów, uczniowie i pracownicy Gimnazjum.

 

 • 15.11.2016r. - Koncert Profilaktyczny "W pułapce złudzeń" zdjęcia
 • 15.11.2016r. - Nagrody sportowe Mistrzostwa Powiatu Nowotomyskiego zdjęcia
 • 10.11.2016r. - Apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości zdjęcia
 • 09.11.2016r. - Zajęcia grup projektowych zdjęcia
 • 09.11.2016r. - Kiermasz przedświąteczny zdjęcia
 • 29.10.2016r. - InO Przyłęk zdjęcia
 • 24.10.2016r. - Wrczenie nagród w konkursie plastycznym " Ozdabiamy plakat" zdjęcia
 • 14.10.2016r. - Dzień Edukacji Narodowej zdjęcia
 • 30.09.2016r. - Wybory do Samorządu Uczniowskiego zdjęcia
 • 23.09.2016r. - Otwarcie boiska sportowego zdjęcia

BIEŻNIA I SKOCZNIA DO SKOKU W DAL oraz BOISKO DO PIŁKI NOŻNEJ OTWARTE !!!

                  

W dniu 23.09.2016r. odbyło się uroczyste otwarcie boiska szkolnego Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich w Borui Kościelnej.

Po sześciu latach prac związanych z modernizacją boiska szkolnego oddano do użytku boisko do piłki nożnej oraz bieżnię i skocznię do skoku w dal. Prace rozpoczęto w roku 2010 od prac związanych z ogrodzeniem terenu, następnie wyrównano i utwardzono powierzchnię boiska, zasiano trawę, uruchomiono studnię do nawadniania, zakupiono kosiarkę do utrzymania nawierzchni murawy. W roku 2015 zakupiono bramki do piłki nożnej oraz wykonano z tłucznia podbudowę do rozbiegu do skoku w dal oraz obrzeża bieżni przez Przedsiębiorstwo Budowlano - Drogowe Solfater z Grodziska Wielkopolskiego. Anonimowy darczyńca zakupił belkę i skrzynkę do skoku w dal o wartości ponad 1 tysiąca złotych. W maju br. otrzymaliśmy ogromne wsparcie finansowe od FUNDACJI PKO BANKU POLSKIEGO, które pozwoliło wysłać zamówienie na realizację wykonania nawierzchni tartanowej na rozbiegu do skoku w dal, która została wykonana podczas wakacji przez Firmę MultiSet z Ostrowa Wielkopolskiego. Ostatnim etapem było wypełnienie piaskownicy odpowiednim piaskiem, który został przywieziony przez pana Franciszka Webera.

Wykonanie boiska do piłki nożnej oraz rozbiegu i skoczni do skoku w dal było możliwe dzięki zaangażowaniu pracowników szkoły, uczniów i rodziców oraz dzięki wsparciu darczyńców i pracy wolontariuszy. W realizacji celu wsparli nas: Firma BW Blegs Nowy Tomyśl, Firma Zborała Nowy Tomyśl, Kwiaciarnia Azalia – Gabriela Beyga, Maniex Nowy Tomyśl, Amrad Komputer Nowy Tomyśl, Hurtownia „U Kuby”, Aesculap Chifa Sp. z o.o., Smażalnia Ryb „Nad stawem” M. K. Beyga, p. Piotr Całus, p. Tomasz Pawelec, p. Krzysztof Pawelec, p. Artur Moćko, p. Andrzej Felis, p. Bogdan Woś, p. Franciszek Weber, p. Paweł Wójcik.

Uroczystego otwarcia i przecięcia wstęgi dokonali p. Bogna Żelazna – zastępca Burmistrza Nowego Tomyśla, p. Wojciech Śliczner – wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Nowym Tomyślu, p. Anna Szymkowiak – sołtys Borui Kościelnej, p. Sylwia Czarnecka – dyrektor Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich w Borui Kościelnej, oraz uczniowie Gimnazjum – Dominika Werner i Jakub Heinrich. Ksiądz Proboszcz Michał Miara poświęcił boisko i skocznię do skoku w dal oraz pobłogosławił wszystkie obecne i przyszłe osoby korzystające z boiska.

Po uroczystym otwarciu i poświęceniu nastąpił pierwszy historyczny skok wykonany przez ucznia klasy trzeciej – Filipa Szymańskiego. Na murawie boiska do piłki nożnej zaprezentował się zespół taneczny, następnie został rozegrany 20-minutowy mecz pomiędzy drużyną złożoną z przedstawicieli Rady Miejskiej w Nowym Tomyślu, Rady Sołeckiej  i OSP w Borui Kościelnej, absolwentów Gimnazjum i nauczycieli kontra obecni uczniowie. Obie drużyny walczyły dzielnie, a doświadczenie i współpraca dorosłej drużyny dorównały szybkości i młodości uczniów, dzięki temu wynik meczu wyniósł 4:4. Po meczu na wszystkich zaproszonych gości czekał słodki poczęstunek.

Dyrektor Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich w Borui Kościelnej w imieniu całej Społeczności Szkolnej jeszcze raz serdecznie dziękuje wszystkim Sponsorom i Wolontariuszom za pomoc i zaangażowanie, bez których nie udałoby się zrealizować całego przedsięwzięcia. Przy czym należy zaznaczyć, że był to znaczny wkład, bowiem budżet szkoły pokrył zaledwie 9 % wszystkich kosztów związanych z powstaniem boiska do piłki nożnej oraz bieżni i skoczni do skoku w dal. Pozostałe 91 % to dofinansowanie Sponsorów, Rady Rodziców oraz prace wolontariackie. Szczególne podziękowania kierujemy do p. Haliny Śliwy – wolontariuszki z PKO Banku Polskiego, która wspierała nas w pozyskiwaniu funduszy z FUNDACJI PKO BANKU POLSKIEGO oraz wspierała pomocą w prowadzeniu dokumentacji projektu.

 • 19.09.2016r. - Spotkanie z podróżnikiem Mariuszem Kurcem zdjęcia
 • 16.09.2016r. - Sprzątanie Świata zdjęcia
 • 14-15.09.2016r. - Święto Pieczonego Ziemniaka w Krainie Pyrlandii zdjęcia
 • 01.09.2016r. - Uroczyste Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2016/2017 zdjęcia

Kontakt

 • Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich w Borui Kościelnej
  ul. Szkolna 14, Boruja Kościelna,
  64-300 Nowy Tomyśl
 • 614415212

Galeria zdjęć